Etkiyap Sözlük: Etki Yatırımı Sözlüğünde Bu Hafta

Etki kavramı her zamankinden daha çok gündemimizde. Etki yatırımının bilinirliği, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de her geçen gün artıyor. Bu sürece katkıda bulunmak amacıyla bu hafta yeni bir bilgilendirme kampanyası başlatıyoruz: “Etki Yatırımı Sözlüğünde Bu Hafta”.

Genç kuşak etki yatırımcısı ve çeşitli etki yatırımı kurum ve projeleri içinde aktif rol alan Melina Sánchez Montañés’in kendi LinkedIn sayfasında yaptığı paylaşımlardan esinlenerek tasarladığımız bu kampanya dahilinde, sosyal medya kanallarımız aracılığı ile, her hafta, yeni filizlenmekte olan etki yatırımı sektöründe sıkça kullanılan bir kavramı paylaşacağız. Bu paylaşımlarla, etki yatırımı konusundaki bilgi ve bilinci artırmayı ve etki yatırımını daha erişilebilir kılmayı hedefliyoruz. Ayrıca, bu kampanyanın, konuyla ilgili çalışmakta olan ve konuya ilgi duyan profesyonelleri, bu kavramlarla ilgili bilgi, tecrübe ve çalışmalarını paylaşmaya teşvik etmesini ümit ediyoruz

Son olarak, bu tür girişimlerin etki yatırımının gelişimi ile ilgili önemini Melina’nın şu sözleriyle özetleyelim:

“COVID-19 hepimize gösterdi ki olduğumuz yerde oturmaya devam edemeyiz: Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını gerçekleştirmek için şimdi 2.5 trilyon dolar daha kaynağa ihtiyacımız var. Bu hedefe ulaşmak için anapara akışının, sürdürülebilir iş olanaklarına kanalize edilmesini hızlandırarak, ‘etki yatırımı’nı ‘ana yatırım’a dönüştürmemiz gerek. Bunun gerçekleşebilmesi için de tüketiciden tutun da emeklilik fonu yöneticilerine kadar, her paydaşın etki yaratan ve finansal getiri sağlayan çeşitli modelleri ve bu modellere nasıl yatırım yapabileceğini anlaması gerek. Bu kampanya, etki yatırımının ana mesajını en doğudan en batıya kadar herkese ulaştırmanın mükemmel bir örneği.”

Melek De-Winthttps://melekdewint.com/
TR | Melek, Etkiyap’ın uluslararası ortaklıklar konusundaki çalışmalarını destekleyen ve etki ölçümlemesi ve yönetimine ilişkin kaynak ve kapasite oluşturulmasına ilişkin çalışmaları yürüten İcra Kurulu Üyesi’dir.

Melek, İngiltere merkezli The Duke of Edinburgh’s International Award Foundation’in gençlerin gelişimine yönelik programının uluslararası çapta etki ölçümleme stratejisini ve araçlarını tasarlamıştır ve halen bu kurumun etki ölçümlemesi çalışmalarına yön vermeye devam etmektedir. Aynı zamanda Social Return on Investment (SROI) uygulayıcısı, American Evaluation Association (AEA) üyesi ve Kanada merkezli McConnell Foundation’in Innoweave programının sosyal etki ve değerlendirme koçlarından biridir.

Kariyerinin ilk on yılı içerisinde, özel sektörde, yönetim danışmanlığı, satış, pazar araştırması, insan kaynakları ve proje yönetimi alanlarında yöneticilik yapmıştır. Toronto şehrinin Atık Yönetim çalışmalarını 3R (reduce, reuse, recycle) Ambassador olarak desteklemekte ve Girls E-Mentorship (GEM)’e mentor ve Mentor Ağı Alt Komite üyesi olarak destek vermektedir.

Melek Ankara’da doğup büyümüş ve şu anda Toronto, Kanada’da ikamet etmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde İşletme Lisans ve University of Surrey’de Sosyal Psikoloji Master derecelerini tamamlamıştır.

EN | Melek is an Executive Committee member of Etkiyap and has been supporting the efforts on developing international partnerships and building capacity and resources in impact measurement and management.

She is leading the impact measurement initiatives of the Duke of Edinburgh’s International Award Foundation and has built from ground up a global impact measurement strategy and tools for their youth development program. Melek is a Social Return on Investment (SROI) practitioner, a member of the American Evaluation Association (AEA) and a social impact and evaluation coach at the Innoweave initiative of the McConnell Foundation.

Melek also worked in management consultancy, sales, market research, human resources and project management roles in the private sector. She is supporting the Waste Management efforts of the City of Toronto as a 3R (Reduce, Reuse, Recycle) Ambassador and is a mentor and member of the Mentor Network Subcommittee at Girls E-Mentorship (GEM).

Melek was born and brought up in Ankara, Turkey and is currently based in Toronto, Canada. She has a BSc degree in Business Administration from the Middle East Technical University in Turkey and an MSc degree in Social Psychology from the University of Surrey in the UK.

BUNLARA DA GÖZ ATIN

SON İÇERİKLER

TAKİP EDİN